Karibi

karibi

 Uopće ne dvojimo koja vam je prva asocijacija na Karibe: sunce, tirkizno more, prekrasne pješčane plaže, kokosove palme i reggae glazba. U pravu ste! Ali dodajte tome i uvijek vedre i vesele domaćine koji nerijetko pjevuše i plešu dok vas poslužuju za recepcijom te vječno ljeto, s kojim se najbolje počastiti usred naše zime. Priuštite li si ljetovanje umjesto zimovanja, vjerujte nam na riječ da ćete se napuniti energijom za ostatak godine. Čemu otići na Karibe usred našeg ljeta? Veći je doživljaj biti na 30 stupnjeva dok je kod nas 8. A karipsko more je tako toplo, između 26 i 28 stupnjeva, da je pravi užitak kupati se u njemu. Sunce nije prejako jer uvijek puše neki vjetrić pa će vam sunčanje pričinjati veliki užitak. Plažu stalno zapljuskuju valovi, tako da će se ponekad i najbezazleniji izlazak iz mora pretvoriti u veliku avanturu. Ne očajavajte ako sa sobom niste ponijeli kremu s visokim zaštitnim faktorom, na Karibima ima pregršt specijaliziranih i vrlo kvalitetnih australskih brandova kozmetike za sunčanje, prilagođenih jakom karipskom suncu.

karibi

Naša baza za istraživanje okolnih karispkih otoka bila je na Saint Martinu ili Sint Maartenu, nevelikom otoku opsega 92 kilometra koji ravnopravno dijele Nizozemci i Francuzi. Budući da te dvije vlasti ravnopravno participiraju u funkcioniranju otoka, granice među njima nisu posebno istaknute niti vidljive, osim što neki tvrde da se na francuskom dijelu otoka finije jede. To je posve razumljivo, uzme li se u obzir francusko kulinarsko nasljeđe. No lijepih plaža ima posvuda: na Saint Martinu ima čak 37 plaža, od velikih i glamuroznih na koje treba doći da bi se vidjelo i bilo viđen, do simpatičnih malih plažica ili onih opremljenih ležaljkama i suncobranima, uglavnom hotelskim. Jedna od razvikanijih plaža na otoku namijenjena je ljubiteljima vodenih sportova poput surfanja i zove se Orient Beach. Na njoj ima niz simpatičnih restorana (nas je zbog otkačene posluge oduševio jedan meksički) te ljudi nerijetko tamo provedu po čitav dan sunčajući se i ispijajući koktele. Sreli smo Sybille, rođenu Parižanku, koja masira na plaži za 10 dolara. Ispričala nam je da na Saint Martin došla posjetiti rođaka, ali joj se toliko dopala klima i ležerna atmosfera da je odlučila ostati do daljnjega. Kaže da ju iznajmljeni stan košta manje nego u Francuskoj, a toplo vrijeme i druženje s ljudima sa svih strana svijeta su samo dodatni bonus.

 

karibiVeliki većina turista ipak na Karibima najradije roni i proučava podmorski svijet. Peraje, masku i disalicu možete iznajmiti svugdje, od hotela do plaže, i to za sitne novce. Važno je samo da se uputite do plaže poput Galleon Beach koja ima svoj koraljni greben i potom čitav dan možete provesti razgledavajući šaroliko podmorje. Ribe su doista neobičnih boja, crvene, tirkizne i žute, pravi ih je užitak gledati. Čuli smo da možete ugledati i mladog morskog psa pa ako se usudite, samo dajte. Zezamo se, bezopasni su. Za obiteljski kupanac je bolja plaža u Simpson Bayu, najljepši zalasci sunca mogu se doživjeti u Plum Bayu, dok je u Mulletu Bayu raj za sve ljubitelje golfa. Inače, Simpson Bay je poznat po uzbudljivom noćnom provodu jer nudi mnoštvo zanimljivih restorana, kao i zgodnih klubova. Budući da se taj predio nalazi blizu aerodroma, može vam se dogoditi da uživate na podiju kada vam iznad glave preleti jumbo jet. Nezaboravan doživljaj.

karibi

Kada nakon cjelodnevnog kupanja ogladnite, na otoku za jelo nema boljeg mjesta od Grand Casea. Naime, to je neslužbena prijestolnica karipske gastronomije. Pitoreskno mjestašce prostire se uz obalu u obliku polumjeseca, a tu ćete češće sresti domaćeg ribara ili umjetnika koji izrađuje umjetničke predmete, nego strane turiste. Grand Case je najpopularniji zbog svojih malih i simpatičnih francuskih restorančića, zbog kojih se osjećate kao da ste usred Montmartrea, gdje možete iskušati francusku varijantu karipskih jela, posebice ribe i plodove mora. No ako ste više zainteresirani za domaću ponudu, na glavnom trgu uz more nalazi se nekoliko lolo’s-a ili autentičnih karispkih roštiljarnica, gdje možete kušati fino i aromatično meso s roštilja. Najpopularniji su piletina i svinjska rebarca te kukuruz u klipu, curryji i pohane školjke. Najbolje od svega je da se možete najesti za pet dolara. Naš prijedlog je da sa sobom radije ponesete dolare nego eure, jer se kod njih obje valute mijenjaju 1:1.

Glavni gradić na otoku je Philipsburg, koji je zapravo jedna dugačka ulica prepuna dućana. Dućani se prostiru i u nekoliko paralelnih ulica, a nastali su kako bi zadovoljili navalu turista iz cruisera, čija su usputna stanica na krstarenju po Karibima. Zlato, torbe svjetskih dizajnera, brojni aromatizirani rumovi, cigarete i tehnička roba su najpopularniji artikli jer je Saint Martin bescarinska zona pa se takva vrsta kupnje višestruko isplati. Kozmetika i mobiteli su po stotinjak eura jeftiniji nego u Hrvatskoj pa se i to itekako isplati. Ukoliko želite nekom donijeti poklon bez da se previše istrošite, vrlo su efektne ogrlice od zuba morskog psa koje možete nabaviti u lancu dućana “Shipwreck shops”, gdje ima puno zgodnih suvenira po pristupačnim cijenama. Rumovi su priča za sebe. Domaći imaju običaj najobičniji, klasični rum “aromatizirati” raznim aromama -zrnima kave, mahunom vanilije, cimetom, kokosom, mangom ili narančom pa je rezultat vrlo pitko, slatkasto piće koje je obično upakirano u efektno oslikanu bocu, tako da je ujedno i vrlo zgodan poklon.

karibi

Ako vam se nakon nekoliko dana izležavanja na plaži i obilaženja lokalne scene Saint Martin učini premalim, zaputite se na izlet na neki od okolnih otoka. Hidrogliser vozi sat i pol do Saint Bart’s na kojem se, dok smo mi u veljači boravili na Karibima, odmarala Penelope Cruz. To je inače otok za svjetske jet settere, poznat po izvrsnom shoppingu. U tom šarmantnom gradiću dućane imaju Louis Vuitton, Dior, Prada, Gucci, Todd’s i brojni drugi svjetski dizajneri. No možda je ljepša od svih tih dućana čuvena shell beach, plaža koja se nalazi u skrivenoj uvali, a načinjena je od školjaka koje je smrvilo more. Koliko je St Bart’s popularan kod poznatih, dokazuje i kuća koju je kupio čuveni baletan Rudolf Nurejev i koja se uzdiže na stijenama iznad oceana. Legende kažu da je najradije plesao na toj terasi, iznad pobješnjelog oceana.

Posebna priča su stanovnici Kariba. Uvijek dobro raspoloženi, možda malo usporeni za naš ukus, u svakom su trenutku spremni na ples. Kod njih nema žurbe ili nerviranja, a svaku vašu nervozu odagnat će riječima da ste sada na Karibima pa uživajte u svakom trenutku i budite sretni što ste živi. Po njihovom shvaćanju, niti jedan problem nije tako veliki i tako nerješiv da bi se zbog njega trebalo uzrujavati.

 

Tekst: Aleksandra Žarak

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.