Obitelj Filipec iz Samobora više od 200 godina proizvodi bermet, crno aromatizirano vino s dodatkom južnog voća (smokva, rogač), pelina i drugih mirisnih tvari biljnog porijekla.
Recept za pripravu ovoga aperitiva/digestiva smatra se obiteljskom tajnom, pa nisu previše zabrinuti što se posljednjih godina na tržištu pojavilo nekoliko inačica bermeta, koje kvalitetom nisu ni blizu njihovu. Ovisno o godini i prilikama, za Bermet Filipec koristi se frankovka i purtugizec ili zweigelt, a postotak alkohola varira od 15 do 18 %. U Srbiji (Fruška gora, Vojvodina) također postoji piće koje se naziva bermet, ali se savim razlikuje od samoborskog, a po okusu i boji više sliči vermutu.
Bermet se u obitelji Filipec generacijama spravljao za vlastite potrebe, a tek od 1946. godine, silom prilika, Josip Filipec zvani Joco, počeo je s komercijalnom proizvodnjom. Naime, Joco je po struci bio kožar, vlasnik poveće manufakture, koja mu je nacionalizirana. Ostavši bez egzistencije, počeo je proizvoditi bermet i muštardu (senf s gorušicom i pekmezom od grožđa). Posao su naslijedili njegovi sinovi; prema oporuci Vojko je nastavio proizvoditi bermet, a Antun Dubravko muštardu. Vojkov sin Antun digao je posao na višu razinu 1999. godine, kada je osnovao obrt za proizvodnju grožđa i vina Obitelj Filipec.
Antun Filipec je, istražujući za svoj diplomski rad, došao do podatka da se bermet u Samoboru proizvodio još od 1750. godine kao lijek za želudac od vina i pelina, kojem su se dodavali razni sastojci. Tako je i srušio mit da su recepturu za bermet donijeli Francuzi (kao npr. za muštardu) prilikom osvajanja naših krajeva početkom 19. stoljeća.
Radoznali Filipec nije se zaustavio samo na obiteljskoj tradiciji, nego je počeo proizvoditi i sasvim solidna vina (Sivi pinot, rose Tia od frankovke i Cuvee od cabernet sauvignona, crnog pinota, zweigelta i frankovke) te Bermet kugle (čokoladne praline). Posebno je, pak, ponosan na Sirup od bazge i Vinski ocat, koje zasad radi samo za osobne potrebe i prijatelje.
Mustafa Topčagić / Foto: G.E.T.