Pivovara Daruvar nedavno je plasirala na tržište svoje novo pivo – Staročeško Desetka – što je bio povod posjeta ovoj najstarijoj hrvatskoj pivovari u industrijskom dobu, koja je počela s radom 1840. godine.
Desetka otprilike i zaslužuje takvu ocjenu, u što smo se uvjerili prilikom kušanja još nefiltriranog piva, direktno iz proizvodnje, ali i kasnije uz ručak u restoranu hotela Termal u Daruvarskim toplicama. Bila je to prigoda za probati i njihova ostala piva – Svijetlo, Crveno i Limun (radler) – dok se Zimsko u međuvremenu popilo, pa ćemo na njega morati pričekati do kraja godine.
Tomislav Horvat, direktor pivovare, pohvalio se kako njihovo poslovanje tri godine zaredom, nakon izlaska iz stečaja, ide uzlaznom putanjom. No, s obzirom na količine koje proizvode, pozicionirani su kao lokalna pivovara, kojoj se glavna ciljna skupina konzumenata nalazi u krugu od 70-ak kilometara oko Daruvara. Staročeško pivo može se naći i u Zagrebu u stotinjak ugostiteljskih objekata i ponekim trgovačkim lancima te po Dalmaciji i sjevernom Jadranu, zahvaljujući dsitributivnim centrima u Splitu i Rijeci. Daruvarski pivovari preferiraju konzumiranje piva u bačvama jer, smatraju, takvo je kvalitetnije i jeftinije, no u to je teško uvjeriti ugostitelje, pogotovo u njihovu gradu, jer se točeno pivo može popiti u samo dva lokala. Hrvatski prosjek kreće se od 2 do 5 % (ljeti u Dalmaciji), što je neusporedivo sa statiskom pradomovine piva Češkoj u kojoj ugostitelji poslužuju čak 55% točenog piva.
Staročeško pivo nastalo je 1893. godine u Daruvaru, zahvaljujući doseljenicima iz Češke koji su počeli primjenjivati specifičnu metodologiju proizvodnje. Tako je Staročeško i najstariji pivski brend u Hrvatskoj, kojeg sad ponovno obnavljaju prema izvornim recepturama, napomenuo je direktor prodaje Drago Ambroš.
Pivo Desetka nazvano je po tome što ima 10% ekstrakta u osnovnoj sladovini, a zahvaljujući samo 4% alkohola, lagano je i pitko, ali punog okusa. Vinari bi rekli – ima jako tijelo, a pivskim rječnikom rečeno – to je pravo pivo! U svakom slučaju, prava vrijednost za novac, jer mu je preporučena maloprodajna cijena za bocu od 0,5 litara samo 4 kune.
Tekst: Mustafa Topčagić
Foto: Rene Karaman
Be the first to comment